Hiljainen dieselgeneraattori on integroitu voimajärjestelmä, joka muuntaa dieselpolttoaineen sähköksi ja estää moottorin melun äänieristetyssä teräskotelossa. Se toimittaa luotettavaa virtaa koneille, työmaille tai rakennuksille, kun verkko epäonnistuu tai ei ole käytettävissä syrjäisillä alueilla.

Tekniset tiedot
|
Moduuli |
Avaimen määritys |
|
Genset |
400 kW / 500 kVA (prime)| 440 kW / 550 kVA (valmiustila) |
|
Sähköinen |
400/230 V|50 Hz|1500 RPM|3-vaihe, 4-johdin |
|
Moottori |
Cummins QSNT-G3 / KTA19-G3A|6-sylinterinen rivi-|19,0 L |
|
Polttoaineen kulutus |
≈205 g/kWh (≈102 l/h täydellä kuormalla) |
|
Laturi |
Stamford HCI544C / S5L1D-D4 |
|
Jännitteen säätö |
±1,0 % (AS440) / ±0,5 % (MX321 AVR) |
|
Eristys / suojaus |
Luokka H|IP23 |
|
Melutaso |
Vähemmän tai yhtä suuri kuin 75 dB(A) @ 7m |
|
Ohjausjärjestelmä |
DSE / SmartGen (täysi sähkö- ja moottorisuojaus) |
|
Katos |
Galvanoitua terästä, jossa palosuojattu{0}}akustinen vuoraus |
|
Polttoainesäiliö |
Noin . 8 tuntia käyttöaikaa (≈850 L) |
|
Mitat & Paino |
4600 × 1650 × 2250 mm|≈5200 kg |
Cummins-moottorin ja Stamford-generaattorin kokoonpano
Cummins 19.0L alusta:Cummins QSNT-G3 / KTA19-G3A -moottori tarjoaa 25,000+ tunnin huoltovälin jatkuvalla teholla.
Nopeudensäätö:Mekaaninen tai elektroninen säädin ylläpitää nopeutta ISO 8528 G2 -standardien mukaisesti vaihe{2}}kuormituksen aikana.
Stamfordin laturin kytkentä:Suora-kytketty STAMFORD HCI544C / S5L1D-D4-laturi 2/3-välikäämityksellä vaimentaa kolmannen harmonisen epälineaarisilla kuormilla.
Luokan H eristys:Tyhjiö{0}}kyllästetyt luokan H kuparikäämit (180 asteen raja) estävät kosteuden hajoamisen ympäristöissä, joissa suhteellinen kosteus on jopa 95 %.
Hiljainen katos ja meluteho
Akustinen vaimennus:Saavuttaa alle tai yhtä kuin 75 dB(A) 7 metrillä, noudattaen tiukkoja kunnallisia melurajoja kaupallisten vyöhykkeiden lähellä.
Kotelon kestävyys:Jauhemaalattu-elektro-sinkitty teräskupu kestää C3/C4 merikorroosiota.
Akustinen vuoraus:UL94-luokan 0 liekkejä-hidastava äänieristysvaahto vaimentaa korkeataajuista-melua ilman palovaaraa.
Pakokaasujärjestelmä:Sisäinen kodin äänenvaimennin alentaa pakomelua ja pysyy suurimman sallitun vastapaineen alla (<10 kPa).
Sovellukset
|
sektori |
Sovellus |
Keskeinen hyöty |
|
Terveydenhuolto |
Varavirta hätätilanteessa |
Tukee kriittisiä kuormia katkosten aikana |
|
Tietokeskus |
IT-järjestelmän varmuuskopiointi |
Vähentää palvelun keskeytymisen riskiä |
|
Rakentaminen |
Sivuston virtalähde |
Sopii melu{0}}rajoitettuihin ympäristöihin |
|
Kaivostoiminta |
Etäpäävirtalähde |
Toimii{0}}verkon ulkopuolella |
|
Telecom |
Aseman varavirta |
Ylläpitää viestinnän jatkuvuutta |
|
Valmistus |
Tuotannon varmuuskopio |
Vähentää seisokkien vaikutusta |
Kuormitusvaste ja jännitteen vakaus
Jännitteen säätö:Standard AS440 AVR säilyttää jännitteen ±1,0 %:n sisällä; valinnainen MX321 AVR kiristää vakautta ±0,5 %:iin.
Väliaikainen vaste:Palauttaa lähtöjännitteen 1 %:n sisällä nimellisarvosta 0,5 sekunnissa äkillisen 50 %:n kuormitusaskeleen jälkeen.
Taajuuden vakaus:Säilyttää vakaan -tilataajuuden ±0,25 %:n sisällä 0–100 %:n kuormituksen vaihteluvälillä 400 kW:n pääteholla.
Moottorin käynnistys:Antaa 300 % nimellisvirran 10 sekunnin ajan raskaiden induktiivisten sähkömoottorien käynnistämiseksi ilman laukaisua.
Epätasapainoinen kuormitushallinta:Käsittelee jopa 25 %:n vaiheepätasapainoa säilyttäen samalla vakaat linja----lähtöjännitteet.
Räätälöinti ja OEM-vaihtoehdot
• Vakio 850 litran perussäiliö (n. 8 tunnin käyttöaika), laajennettavissa 1 000 litraan, 1 500 litraan tai ulkoiset bulkkipolttoaineliitännät.
• Valittavissa Schneider-, ABB- tai Chint-katkaisijat, jotka on yhdistetty DeepSea DSE 7320- tai SmartGen 6120 AMF -ohjaimiin.
• Mukautetut RAL-värit, yksityisten{0}}merkkien merkkikilvet, ovimerkit ja jakelijoiden varoitustarrat saatavilla.
• Tehdasvaippaiset vedenlämmittimet, voiteluöljylämmittimet ja automaattiset akkulaturit tukevat luotettavaa käynnistystä -25 asteessa.
• Esi{0}}johdotetut riviliittimet varmistavat nopean yhteyden automaattisiin siirtokytkimiin valmiustilan virransyöttöä varten.
Vaatimustenmukaisuus ja sertifioinnit
|
Sertifikaatti / standardi |
Vaatimustenmukaisuuden laajuus |
|
ISO 8528 |
Generaattorin suorituskyvyn luokitus |
|
CE-merkintä |
EU:n turvallisuus- ja EMC-vaatimustenmukaisuus |
|
ISO 9001:2015 |
Laadunhallintajärjestelmä |
|
ISO 14001:2015 |
Ympäristönhallintajärjestelmä |
|
IEC 60034-1 |
Generaattorin suorituskykystandardi |
|
IP23 |
Suojausluokitus |
Päästöt ja turvallisuus
IP23 laturi ja IP54 ohjauskaapin kotelo suojaavat jännitteisiä sähköliittimiä pölyltä ja vesisuihkulta.
Valinnainen kaksiseinämäinen-säiliö tai 110-prosenttisesti sidottu kuomu noudattaa paikallisia ympäristön nestevuotomääräyksiä.
Ylivirta-, yli-- ja alijännite, vastavirta, vaihekatkos, maavuoto- ja hätäpysäytyssuoja.

FAQ
K: Onko vakiomoottori QSNT{0}}G3 vai KTA19-G3A?
V: Vakiokokoonpano käyttää Cummins QSNT-G3:a, Cumminsin nykyisen-sukupolven elektronisesti ohjattua 19 litran alustaa; mekaanisesti ohjattu KTA19-G3A on saatavana vaihtoehtona.
K: Mikä on tämän generaattorisarjan takuuaika?
V: Tehdastakuu kattaa moottorin, laturin ja ohjausjärjestelmän 12 kuukauden tai 2 000 käyttötunnin ajan sen mukaan, kumpi tulee ensin.
K: Mikä on tämän generaattorin - prime and standby kVA täydellinen teho?
V: Tämän laitteen teho on 400 kW / 500 kVA ja valmiustilan teho 440 kW / 550 kVA hätävarasovelluksiin.
K: Mikä on tämän 400 kW:n mallin vähimmäistilausmäärä ja normaali tuotannon läpimenoaika?
V: MOQ on 1 yksikkö projektitilauksille. Normaali toimitusaika on 30-40 kalenteripäivää tilausvahvistuksesta riippuen moottorin/laturin pariliitoksesta ja ohjaimen merkkivalinnasta.
K: Mikä on todellinen polttoaineenkulutus 850 litran säiliön 8 tunnin käyttöajan takana?
V: 100 %:n pääkuormalla polttoaineenkulutus on noin 95-100 l/h, mikä antaa noin 8,5-9 tuntia käyttöaikaa tavallisella 850 litran säiliöllä; kulutus laskee noin 65-70 l/h 75 %:n kuormituksella.

